Seznam chce začátkem dubna spustit novou verzi svého firemního katalogu Firmy.cz

Staré firmy již fungují dlouho a potřebují obměnu. Budou ale nové Firmy.cz lepší? Podívali jsme se na ně podrobně.

Vzhled

screencapture-beta-firmy-cz

Vzhled nových Firem.cz

Rozdíly staré vs. nové

Administrační rozhraní nových Firem

Co je třeba pochválit je nové administrační rozhraní firem, které umožňuje daleko přehlednější a jednodušší správu firemního profilu i pro laika.

Výhodou je možnost nahrát nový obrázek provozovny, loga, apod. – úkony, které jindy vyžadovali přímý kontakt s obchodním zástupcem, který často spoustu věcí musel předat na techniky.

Zde pozor, protože obrázky provozovny za moc nestojí. Nevíme přesně, odkud tyto fotky pochází, nicméně většinou (je to vidět i na screenshotech) nejsou zrovna kvalitní. Je dobré si na toto dát pozor a nahrát lepší foto, aby eventuální zájemce o vaší firmu fotka neodradila.

U některých firem ještě nejsou fotky ani k dispozici:

screencapture-beta-firmy-cz-autoservis

Výpis firem na základě zadaného klíčového slova „autoservis“. Filtruje v celé ČR.

Konec tradičních firemních zápisů a sponzorovaných odkazů – Kreditní systém

Dlouhá léta všichni znají tradiční prodlužování firemních zápisů (s tím související telefonáty obchodních zástupců Seznamu) a boj o sponzorované odkazy, které měly tu nepříjemnou vlastnost, že na ně firmy měly předkupní právo – tzn. pokud bylo v určité kategorii obsazeno a tyto firmy neustále zápisy prodlužovaly, neexistovala možnost, jak se mezi ně dostat.

Nyní budou firmy fungovat jinak. Budou mít kreditní systém, u kterého se jak z podstaty věci vyplývá musíte starat o to aby byl stále dobitý. Ve chvíli, kdy dojde kredit nebude vaše firma na Firmy.cz vidět.

Výhodou je, že díky možnosti pravidelného dobíjení nemusíte vždy jednou ročně investovat velké množství peněz na rok dopředu.

Geolokace – důraz na polohu

Nové Firmy.cz se snaží najít firmy především ve Vašem okolí. Aby to bylo možné museli vývojáři do nových Firem implementovat podporu geolokace. Nyní tedy automaticky Firmy vyhledávají na základě zadaného dotazu nejbližší firmy.

V případě, že je geolokace nefunkční, nebo když chcete najít firmu zkrátka někde jinde (například sedíte v práci a chcete najít firmy, které jsou blízko Vašeho domova), máte tu možnost pomocí tlačítka „Změnit lokalitu“.

Nicméně zjištění polohy jsme několikrát vyzkoušeli a musíme říct, že funguje velmi dobře a přesně.

screencapture-beta-firmy-cz-autoservis-lokalita

Filtrace podle lokality – všimněte si mapy po levé straně.

Hodnocení firem

Firmy je možné nově hodnotit. Všude, kde se objeví hodnocení hned vyvstává základní otázka – je nějaká možnost se proti neoprávněnému negativnímu hodnocení s cílem poškodit firmu bránit?

Firmy obsahují funkci, kdy se můžete k danému hodnocení prostřednictvím správy svého profilu vyjádřit. Pokud by se jednalo o nekalou konkurenci či úmyslné poškození dobrého jména vaší firmy, Seznam slibuje, že takové hodnocení po prozkoumání smaže.

Hodnocení lze navíc přidávat pouze s existujícím účtem na Seznamu.

Na první pohled se zcela jistě jedná o funkční model, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že jsme v Čechách a zatímco negativní ohlasy jsou oblíbenou reakcí na jakýkoli drobný problém (u určitých jedinců i oblíbenou kratochvílí), chválit se navzájem za dobře odvedenou práci, už tak dobře neumíme.

Oblíbené firmy

Další z nových funkcí Firmy.cz je možnost si firmu dát do „oblíbených“. Na to slouží prosté tlačítko kdy kliknutím na tlačítko dojde k označení firmy jako oblíbené a opětovným kliknutím zase dojde k vymazání z oblíbených.

Oblíbené firmy se Vám pak vypisují na speciální stránce vašeho profilu.

Datum spuštění?

Nové Firmy.cz mají být spuštěny 1.4.2014. Aktuálně probíhá poměrně masivní navštěvování firem prostřednictvím obchodních zástupců, kteří vysvětlují výhody nových Firem a zajišťují bezpečný přechod na nový profil.

Seznam ihned po spuštění slibuje patřičnou mediální podporu nových Firem. Takže lze krátce po spuštění očekávat zvýšenou návštěvnost.

V tu chvíli dojde ke spuštění jak nového aukčního systému (zrušení tradičních firemních zápisů), tak ke změně vzhledu.

Nezapomeňte si nastavit Firemní profil

Před spuštěním firem, byste neměli zapomenout na následující:

Pokud si nevíte rady – zavolejte :-)

Pokud si nejste jisti, co vše si musíte ve Firmách ohlídat, obraťte se na nás na e-mailu: kontakt@extra-web.cz, nebo na čísle 840 777 555, rádi Vám poradíme.

Napsal Štefan Ihnat dne 2014.03.06